Зернові культури дуже важливі у житті суспільства, т.к. складають основу харчування, а також використовуються у багатьох сферах промисловості та виробництва.

Правильне збирання врожаю та правильне подальше зберігання безпосередньо впливають на обсяг сировини на виході, а також на час зберігання. Зернові обов'язково потрібно зберігати у сухості та у захисті від прямих сонячних променів та вітру.

Під час роботи із зерном важливо постійно проводити моніторинг вологості та дотримуватися встановлених норм. Для таких вимірювань застосовується прилад для виміру вологості зерна. Він у процентному співвідношенні покаже вміст вологи і відштовхуючись від цих даних можна коригувати процеси, пов'язані зі збиранням, переробкою та зберіганням зерна.

Культури, вологість яких можна вимірювати вологоміром зерна

  • Пшениця
  • Ячмінь
  • Рис
  • Комбікорм
  • Рапс
  • Соя
  • Кукурудза
  • Ячмінь

Вологомір для зерна може бути двох типів - кондуктометричний і діелькометричний. Перший варіант являє собою блок, що управляє, і з'єднані з ним два датчики, зовні схожі на витягнуті голки.

Такий прилад для вимірювання вологості зерна працює шляхом вимірювання опору електричного струму, який проходить крізь зерно. Залежно від вологості, цей показник змінюється і таким чином можна виміряти відсоток вологості.

Такий вологомір зерна зручний тим, що можна проводити вимірювання на глибині до 30 см в грунті або крізь мішок, не відкриваючи його. Прилад простий в експлуатації та недорогий. Другий варіант ґрунтується на вимірі діелектричної проникності середовища.

Вологомір зерна має герметичну камеру, в яку засипається зерно і проводяться вимірювання. Основні переваги – це велика точність використання та можливість роботи як у полі, так і в лабораторних умовах.

Після збирання зерно зберігається як правило в елеваторах. Це цистерна з порожниною усередині для провітрювання сировини. При недостатньому кондиціонуванні та провітрюванні зерно злежується, вбирає вологу та активізуються найбільші вороги для зерна – пліснява, різні шкідники та паразити.

У застійних місцях зерно злежується і при великому тиску за участю вологи при великому стисканні може дійти до самозаймання, що спричинить незворотні наслідки.

Відповідно виходять великі втрати корисної маси, а це неприпустимо. Саме для цього використовуються вологоміри різного типу зерна для визначення вологості у заданих умовах.

Як правило для моніторингу вологості використовуються показники від 2% до 50%. Велика вологість неприпустима для зерна і це говорить про псування сировини. У кожного типу збіжжя показник допустимого значення вологи свій і це потрібно враховувати при вимірах. Вологомір вологості зерна допоможе зробити вимір вчасно та уникнути проблем на різних етапах збирання та зберігання зерна.