Сучасний двигун важко уявити без поршневих кілець. Вони є невід'ємною частиною поршневої групи та виконують безліч функцій. Не можна допускати руйнування чи деформації кілець т.к. це призведе до перегріву двигуна та виходу його з ладу.

Демонтаж і встановлення поршневих кілець вимагають не тільки досвіду і вправності, але і спеціального інструменту для точного монтажу. Інструментом є обтискання поршневих кілець та кліщі для встановлення поршневих кілець. Можна проводити дії з кільцями також підручними засобами, але це незручно і небезпечно.

Типи поршневих кілець

  • Компресійні
  • Маслознімні

Поршневий кільце являє собою розрізане з одного боку кільце, яке може бути виконане з чавуну або сталі. Також різниться форма кілець - вони можуть бути круглими, плоскими, а також з невеликим крученням. Також відрізняються за типом.

Компресійні кільця служать для збереження компресії в циліндрах і їх може бути на поршні не більше трьох. Більше робити нема рації, тому що кільця створюють додаткове тертя об стінки циліндра, а якщо воно буде надмірним, то сповільнюється рух поршня, а щільність посадки більше не стає. У такий спосіб буде втрата ККД.

Другий тип поршневих кілець це маслознімні. Вони потрібні для змащування дзеркала циліндра, а похила форма під час руху поршня вниз прибирає надлишок олії зі стінок. Змащування дуже важливе, оскільки воно відповідає за м'який хід поршня та за охолодження. Дзеркало циліндра це народна назва, насправді після хонінгування стінка циліндра має сітчасту структуру – це потрібно для утримання олії на стінках.

Поршневі кільця служать тепло провідником між поршнем і циліндром. При працюючому двигуні температура в циліндрі досягає 220 градусів і частина цього тепла через кільця перекладається на стінки циліндра, які охолоджуються системою охолодження авто. Потрібно стежити не лише за станом кілець, а й щоб вони не залягали у канавках для встановлення. У такому разі відстань між поршнем і циліндром збільшується і частина газів потрапляє до поршневої групи, що дуже небезпечно для двигуна.

Функції поршневих кілець

  • Тепло відведення
  • Компресійна
  • Змащування поршня зсередини та економія масла
  • Усунення горизонтальних коливань поршня завдяки щільній посадці

Поршневі кільця досить крихкі, тому для встановлення нових використовують кліщі для встановлення поршневих кілець. Вони пропонуються в трьох розмірах під різну техніку, тому є можливість вибрати кліщі для поршневих кілець під будь-який розмір. Поршневі кільця зазвичай виготовлені з чавуну, рідше зі сталі. Маслознімні кільця складаються з пористих осередків для забору олії. Чавун дуже крихкий матеріал, тому стискаючи кільця руками або підручними засобами швидше за все він розсиплеться - обтискання поршневих кілець буде дуже доречним. Найбільша проблема в розведенні поршневого кільця руками полягає в тому, що навпроти замку створюється напруга, яка в 60 разів перевищує допустиму. У робочих умовах таких зусиль ніколи не виникає під час роботи двигуна. Використовуючи пристрій у вигляді кліщів або обтискання для поршневих кілець зусилля рівномірно розподіляється по всьому поршневому кільцю і не створюється небезпечної напруги навпроти замка.

Для установки поршня з уже надітими поршневими кільцями в циліндр використовується спеціальна обтискання для поршневих кілець. На вигляд вона є сталевим потужним хомутом, який за допомогою спеціального замку може плавно розлучатися і зводиться, таким чином повністю рівномірно обтискаючи поршень. Пристосування встановлюється зверху над циліндром чітко за розміром та акуратними ударами гумовим молотком поршень встановлюється в циліндрі.

Використання кліщів для встановлення поршневих кілець і спеціальні оправки - це незамінний інструмент при розбиранні двигуна. Він дозволить правильно встановити поршень, не порушуючи кути установки, а також збереже поршневі кільця в цілості. Головне – визначиться з розмірами поршня та кілець до нього.