Двигун автомобіля - складний механізм, який для чіткої та узгодженої роботи вимагає виконання ряду налаштувань. Одну з головних ролей у роботі двигуна виконує газорозподільний механізм (ГРМ). Він відповідає за своєчасне відкриття та закриття клапанів, герметичність у циліндрах, а також за показники економічності та холостого ходу. Навіть за такої, здавалося б, простої процедури, як заміна ременя або ланцюга ГРМ, дуже легко порушити налаштування і роботу двигуна. Для запобігання порушенням початкових налаштувань необхідні фіксатори коленвала та розподільного валу.

Порядок дій при заміні ременя або ланцюга ГРМ

  1. Знімається ремінь або ланцюг ГРМ
  2. Повертаючи колінвал перший поршень за мітками встановлюється у верхню мертву точку
  3. У такому положенні відбувається блокування за допомогою фіксаторів
  4. За мітками або приладами розподільний вал встановлюється в положення, коли обидва клапани першого циліндра закриті
  5. Фіксатором розподільний вал за мітками або приладами блокується. У разі використання у двигуні двовального ГРМ за допомогою фіксатора блокуються одночасно обидва вали
  6. Вдягається ланцюг чи ремінь ГРМ
  7. Далі за допомогою спеціального ключа та інструменту регулюється натяг ременя або ланцюга згідно ТТХ
  8. Вийняють фіксатори та встановлюють викручені до цього датчики та інше навісне

Принцип роботи ГРМ досить простий і виконує певні функції під час роботи. На розподільчому валу є кулачки, які штовхають впускні та випускні клапани та забезпечують герметичність циліндрів. Робота колінчастого та розподільчого валів має бути строго узгоджена, т.к. клапани повинні працювати синхронно з відкриттям циліндрів та попаданням в них горючої суміші. Якщо цей механізм порушений, то двигун працюватиме нерівно, можуть плавати неодружені обороти і т.д. тому так важливо дотримуватися синхронності. Тому фіксатор розподільних валів просто необхідний при регулюванні або ремонті ГРМ.

Кожен двигун індивідуальний за своєю будовою, тому і фіксатори для розподільних валів суто індивідуальні. Багато умільців роблять фіксатори з підручних матеріалів, але таким інструментом неможливо чітко встановити фази і точно налаштувати двигун і до того ж це дуже небезпечно. Виготовляючи їх самостійно досягти точності при виробництві неможливо, тому при фіксації утворюється люфт. Професійний набір фіксаторів розподільного валу може включати штифти з різним різьбленням, різного типу і форми планки, які вставляються в спеціальні фіксуючі отвори. Залежно від типу двигуна коленвал може бути один або кілька, тому фіксатори можуть дублюватися для фіксації. Як правило встановлюються фіксатори коленвала та розподільного валу замість датчиків положення і потрапляють у спеціально передбачені пази, які блокують вал від прокручування. При установці фаз фіксатор розподільних валів просто виймається.

 

При ремонті двигуна, заміні ременя ГРМ або регулюванні фаз газорозподілу важливо використовувати якісний спеціальний інструмент. Професійний набір фіксаторів для розподільного валу дозволить точно зафіксувати колінвал і розподільний вал і точно налаштувати роботу двигуна.