При будівництві будівель і споруд часто використовується дерево. З деревини можуть бути виготовлені як несуча конструкція та перекриття, так і весь будинок.

Дерево часто зустрічається як облицювальний матеріал всередині та зовні будівель, при будівництві даху та інших будівельних роботах. Якщо після будівництва дерево починає тріскатися, лопатися або ж проступає пліснява, то можна зробити висновок, що деревина зберігалася неправильно і була або вологою, або пересушена.

Для контролю вологості деревини перед обробкою або використанням потрібно застосовувати вологомір для дерева. При вимірі вологості деревини головний параметр – це густина дерева. Прилад для вимірювання вологості деревини має вісім встановлених параметром щільності.

Типи вологомірів для дерева

Залежно від методу дослідження дерева вологоміри поділяються на такі типи

  • Голчастий вологомір. Є точним, простим та недорогим приладом, який швидко та надійно визначить вологість. Вимірює показники вологості шляхом занурення спеціальних електродів у деревину, які міряють магнітне поле. Належать до руйнівних типів вологомірів, тому годяться тільки для діагностики заготовок або пиломатеріалів.
  • Безконтактний вологомір або діелькометричний дозволяє вимірювати вологість дерева на поверхні, тобто не руйнуючи структуру готового виробу. Спочатку вибирається густина дерева, т.к. від неї залежить проникність магнітного поля до матеріалу. Такі прилади нечутливі до температури дерева, тому ідеальні для використання в польових умовах, на будівництві та тартаках.

Дерево після збору зазвичай розпилюється на рівні частини для подальшого зберігання та переробки. Перед зберіганням видаляються непотрібні частини, що виступають (гілки, гілки та коріння) і деревина просушується, після чого зберігається в сухому місці. Найголовніше при зберіганні, щоб деревина не нагромаджувала вологу, т.к. може початися гниття і активується пліснява та паразити. У таких умовах використовується вологомір для деревини для моніторингу стану.

Перед використанням дерево просушується до певного вмісту вологи. Це відбувається як природно, так і в спеціальних термічних камерах. У таких випадках обов'язково використовувати вимірювач вологості деревини. Для будівництва деревина, будь то цільні колоди, або дошки, повинна мати певний рівень вологості. Потрібно стежити за допомогою приладу для вимірювання для вологості деревини за тим, щоб дерево не було вологим, але також не допускається пересушування. Занадто сухе дерево в процесі будівництва може тріскатись, а це неприпустимо. Дерево після будівництва дає усадку і будову зазвичай йде в ґрунт. Вимірюючи дерево приладом, можна регулювати цей процес до будівництва.

Для правильного використання дерева в будівництві важливо стежити за його фізичними властивостями, і вимірюючи вологість спеціальним приладом можна уникнути наступних проблем.