Віброметр – спеціальний прилад, призначений для вимірювання, контролю та реєстрації віброшвидкості, віброприскорення, амплітуди та частоти синусоїдальних коливань різних об'єктів. Як правило, віброметри застосовуються для вимірювання параметрів вібрації віброустановок, які застосовуються для ущільнення бетонних сумішей на виробництві залізобетонних конструкцій.

Розрізняють такі способи перетворення параметрів вібрації

  • Оптичний
  • П'єзоелектричний
  • Індукційний
  • Інерційний

Розглянемо докладніше два найпоширеніших і найбільш застосовуваних виду портативних віброметрів. Оптичний, він лазерний віброметр, містить лазерне джерело випромінювання, приймальну оптичну схему, а також електронну схему прийому та обробки отриманої інформації. При відображенні випромінювання від нерухомого об'єкта довжина хвилі прийнятого променя не відрізняється від довжини хвилі лазера.

Якщо об'єкт переміщається вздовж осі вимірювання, відбувається зсув довжини хвилі відбитого випромінювання на деяку величину, значення і знак якої несуть інформацію про швидкість і напрям руху об'єкта, а використовується в складі приймального оптичного модуля інтерферометрична схема дозволяє визначити цю величину. За таким принципом, коливання поверхні, що відбиває, моделюють частотний зсув, і електронна обробка цього сигналу модуляції дозволяє отримати параметри вібраційних коливань.

Основною перевагою переносного лазерного віброметра є те, що вимірювання проводяться безконтактним способом, забезпечуючи високу точність і швидкодію вимірювань.

П'єзоелектричний віброметр, в основі роботи якого покладено п'єзоефект. Всередині корпусу переносного віброметра міститься інертне тіло, що підвішене на пружних елементах, що містять п'єзоелектричний матеріал. У процесі вимірювання деформація пружних елементів при вібрації перетворюється на вимірювальний сигнал. Більшість п'єзоелектричних віброметрів – цифрові віброметри, і їх основним недоліком є ​​необхідність безпосереднього контакту самого портативного віброметра з об'єктом вимірювання, а прилад такого типу має вузький частотний діапазон.

Віброметри вимірюють та оцінюють вібрацію агрегатів, таких як двигуни, насоси, вентилятори, генератори, вібрації яких виникають з кожним оборотом валу. Сучасні віброметри мають режими вимірювання спектрів та сигналів, пам'ять для збереження вимірів та можливості передачі їх на комп'ютер, датчики температури, а також обертів ударних імпульсів підшипників кочення.

Такі прилади вимірюють потужність вібрації за певний проміжок часу, наприклад, за робочу зміну. Вимірювання такої вібрації використовується у сфері охорони праці. Вібрації різних частот мають різний вплив на людину, на її організм і надалі на здоров'я людини. Тому використання віброметрів на різних виробництвах та промисловостях є важливим, а в певних випадках необхідним та обов'язковим.